Lidhje

Siri: Masa të rrepta sigurie për të përballuar protestat e opozitës

  • Zëri Amerikës

Siri: Masa të rrepta sigurie për të përballuar protestat e opozitës

Forcat siriane të sigurisë u dislokuan sot pranë parlamentit për të sprapsur demonstratat e mundshme kundër qeverisë por deri pasdite nuk ishin mbledhur protestues.

Fushatat e ndërmarra në Facebook kishin bërë thirrje për protesta sot dhe nesër në Damask.

Një faqe e titulluar Revolucioni Sirian 2011 ka tërhequr gati 15 mijë vizitorë. Grupi i cili thuhet se është ngritur nga sirianë në mërgim, ka bërë thirrje për demonstrata paqësore para ambasadave siriane në disa vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Britaninë, Kanadanë, Danimarkën dhe Suedinë.

Aktivistët kanë kërkuar reforma në Siri përfshirë tranzicionin në një demokraci pluraliste.

XS
SM
MD
LG