Lidhje

Siri: Të paktën 10 persona vriten në demonstratat anti-qeveritare


Në Siri, aktivistët e të drejtave thonë se forcat qeveritare vranë të paktën 10 persona sot ndërsa njoftohet për demonstrate massive anti-qeveritare.

Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut thotë se të paktën tre nga vdekjet ndodhën në rajonin Hama pasi forcat hapën zjarr mbi një automjet.

Agjencia franceze e lajmeve njoftoi se mijëra protestues dolën në rrugë pas lutjeve të së premtes me thirrjet e ripërtërira për largimin e Presidenti Bashar al-Assad-së.

Vëzhguesit e OKB-së në Siri janë vazhdojnë të punojnë për t’i dhënë fund dhunës ndërmjet forcave qeveritare dhe rebelëve, pavarësisht armëpushimit të tensionuar.

Një zëdhënës i të dërguarit ndërkombëtar Kofi Anann muajin e kaluar, tha se armëpushimi ishte "në rrugën e duhur megjithë vazhdimin e dhunës

XS
SM
MD
LG