Lidhje

Shkup, memorandum për Holokaustin


Kujtohet Holokausti në Maqedoni
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:21 0:00
Në përkujtim të Holokausit, sot në Shkup disa institucione nënshkruan një memorandum me të cilin nxitet mirëkuptimi ndëretnik dhe ndërfetar në Maqedoni. Folësit në një takim, përkujtuan raste të deportimit të komunitetit hebre nga Maqedonia për në kampet naziste, shifra e të cilëve në atë kohë kalonte shtatë mijë. Maqedonia, megjithatë, ka ngritur një muze përkujtimor të Holokaustit dhe në këtë vend jeton një komunitetshumë i vogël hebrejsh.
Kujtohet Holokausti në Maqedoni
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:21 0:00
XS
SM
MD
LG