Lidhje

Socialistët pritet të korrin fitore në zgjedhjet për në senat

  • Zëri Amerikës

Socialistët pritet të korrin fitore në zgjedhjet për në senat

Partia socialiste e opozitës në Francë pritet të shënojë fitore të mëdha gjatë zgjedhjeve të sotme për të plotësuar gjysmën e vendeve për në senatin qeveritar.

Anketat parashikojnë një ndryshim historik për nga e majta vetëm shtatë muaj para zgjedhjeve presidenciale, duke shënuar një sprapsje për partinë e presidentit Nikola Sarkozi.

Partia socialiste ka nevojë për vetëm 23 vende të reja nga 170 që janë në garë për të siguruar shumicën në Dhomën e Lartë të parlamentit francez.

Zoti Sarkozi po përballet me nivelin më të ulët të miratimit për punën e një presidenti nga publiku francez. Përveç kritikave për nmbarëvajtjen e punëve të ekonomisë dhe papunësisë, ai është i përfshirë në hetime për korrupsion që e lidhin me presidentin me shitje armësh.

XS
SM
MD
LG