Lidhje

Sot, Dita Ndërkombëtare e fëmijëve jetimë

  • Pëllumb Sulo

Sot, Dita Ndërkombëtare e fëmijëve jetimë

Sot është Dita Ndërkombetare e femijëve jetimë. Në Shqipëri jane ngritur disa shtepi te strehimit dhe edukimit te jetimeve, njera prej te cilave ne qytetin e Shkodres. Ne keto institucione shtetetore femijet jetimë trajtohen deri ne moshen 14 vjeçare, pas te ciles strehohen ne konvikte, shpesh ne kushte jo te pershtatshme. Nje dite me pare, organizata Amnesty International, ne raportin e saj vjetor, u beri thirrje autoriteteve shqiptare qe te marrin masa per strehimin e te rinjve jetime qe largohen nga strukturat e kujdesit publik.

XS
SM
MD
LG