Lidhje

Udhëheqësit e dy Koreve do të takohen në shtator


Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut njoftuan se udhëheqësit e këtyre vendeve do takohen Phenian muajin e ardhshëm.

Njoftimi u hënën, pas bisedimesh nivelit lartë mes dyja palëve Panmunxhom, fshatin ku u nënshkrua marrëveshja, i dha fund luftës mes dy vendeve, i cili ndodhet zonën kufitare, ndan veriun autokrat nga jugu demokratik.

Por në deklaratën njoftonte takimin mes udhëheqësit Koresë Veriut Kim Jong Un dhe presidentit Koresë Jugut Moon Jae-in, nuk jepej një datë.

muajin prill presidentët e dy Koreve zhvilluan një takim parë historik Panmunxhom, u pasua nga një tjetër muajin maj, njëjtin vend. Nëse bëhet përpara me planet për takimin e shtatorit, presidenti Moon do ishte udhëheqësi i parë i Koresë Jugut do vizitonte Phenianin.

Takimi i planifikuar i muajit të ardhshëm vjen në vazhdën e një numri të madh hapjesh diplomatike që nga koha kur presidenti Moon pranoi ofertën e Kim Jong Un-it që atletët e Koresë së Veriut të merrnin pjesë në Lojrat Olimpike Dimërore që u zhvilluan në shkurt në Korenë e Jugut. E gjitha kjo arriti kulmin me takimin historik mes udhëheqësit të Phenianit dhe presidentit amerikan Donald Trump në muajin qershor, ku u nënshkrua një marrëveshje e paqartë sipas së cilës Pheniani duhet të nisë çarmatimin bërthamor.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG