Lidhje

Qeveria spanjolle mblidhet për të pezulluar autonominë e Katalonjës


Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy, mblodhi kabinetin e tij në një takim emergjent të shtunën për të hapur që Madridi të vendos kontrollin mbi Katalonjën.

Qeveria spanjolle ka siguruar mbështetjen e opozitës për shpërndarjen e parlamentit të Katalonjës dhe organizimin e zgjedhjeve të parakohshme në muajin janar.

Takimi po mbahet gati tri javë pasi që rajoni gjysmë autonom mbajti referendumin kundërthënës për pavarësinë, i cili u shpall i paligjshëm nga Gjykata Kushtetuese spanjolle.

Udhëheqësi i Katalonjës, Carles Puigdemont, thotë se referendumi i ka dhënë mandatin që të çojë përpara pavarësinë e rajonit. Zoti Puidgemont, kishte shpallur simbolikisht pavarësinë, por duke e pezulluar atë në favor të bisedimeve me qeverinë ne Madrid.

Votuesit në Katalonja mbështetën pavarësinë në referendumin e një tetorit, por më pak se gjysma e votuesve të regjistruar morën pjesë në referendumin të cilin qeveria e kryeministrit Rajoy e shpalli ta paligjshëm.

Qeveria spanjolle paralajmëroi se të shtunën do të fillojë zbatimin e nenit 155 të kushtetutës, që i mundëson asaj pezullimin e autonomisë së Katalonjës.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG