Lidhje

Thaçi: Gjykata e Posaçme nuk do të shqyrtojë krimet ndaj shqiptarëve


Në Kosovë, Presidenti Thaçi tha të hënën se Gjykata e Posaçme për krime lufte nuk do të shqyrtojë asnjë krim të kryer ndaj shqiptarëve dhe kjo sipas tij e bën atë një gjykatë etnike.

Ai i bëri këto komente gjatë një debati lidhur me perceptimin publik të Gjykatës së Posaçme të Kosovës, ku tha se pritjet joreale për këtë gjykatë mund të zbehin përpjekjet e saj për të vënë drejtësi dhe kjo sipas tij, po pengon përpjekjet për pajtim etnik në Kosovë.

Gjykata e Posaçme do të trajtojë pretendimet për përfshirjen e ish luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në krime të luftës.

Pres. Thaçi komenton për Gjykatën Speciale
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:07 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG