Lidhje

Stuhia tropikale shkakton probleme në Luiziana dhe Misisipi

  • Zëri Amerikës

Stuhia tropikale shkakton probleme në Luiziana dhe Misisipi

Stuhia e fundit tropikale që po shkakton probleme për shtetet lindore të Shteteve të Bashkuara ka sjellë shira të rrëmbyet në Luiziana dhe Misisipi.

Stuhia tropikale Lee u ul sot në afërsi të qyteti Nju Orlins, duke përmbytur rrugët dhe duke sjellë në kujdesë shkatërrimet e shkaktuara nga uragani Katrina gjashtë vjet më parë.

Qyteti i Luizianës është paralajmëruar për përmbytje. Udhërat e evakuimit janë publikuar për zonat në nivele të ulta.

Para se të prekte brigjet, stuhia që po lëviz me ngadalësi solli shira të rrëmbyer në disa komunitete në Gjirin e Meksikës.

Qendra e Uraganëve thotë se Lee mund të sjellë gati 50 centimetra shi në pjesën jugore të Luizianës, Misisipit dhe Alabamës.

XS
SM
MD
LG