Lidhje

Stuhit të fuqishme shkaktojnë dëme të konsiderueshme në Dallas të shtetit Teksas


Banorët e Dallasit në shtetin amerikan të Teksasit po pastrojnë pasi dy tornado goditën qytetin mesditën e së martës, duke shkaktur shkatërrime të mëdha dhe dhjetëra të plagosur.

Parashikuesit e motit i përshkruan stuhitë si të mëdha dhe shumë të rrezikshme. Erërat e fuqishme ngritën në ajër kamionë të mëdhenj duke i përplasur ata në tokë. Fuqia e erërave shkatërroi shtepi, përplasi makina dhe rrëzoi pemë.

American Airlinës i anuloi të gjitha fluturimet nga aerporti i Dallasit deri sot. Zyrtarët e linjës ajrore thanë se duhen inspektuar më shumë se 100 aeroplanë për dëmtime nga breshëri.

Autoritetet kanë njoftuar për 12 të plagosur deri tani, disa në gjendje të rëndë.

XS
SM
MD
LG