Lidhje

Sudani jugor, referendum për pavarësi

  • Zëri Amerikës

Sudani jugor, referendum për pavarësi

Në Sudan, edhe sot vazhduan votimet për të dytën ditë, për referendumin historik për pavarësinë e pjesës jugore të vendit.

Shumë njerëz që dje qëndruan në radhë me orë të tëra për të votuar, bënë sot një përpjekje të dytë për të votuar. Komisioni i Referendumit për Sudanin Jugor thotë se 20 për qind të jugorëve të regjistruar, rreth 750 mijë veta, kanë votuar dje, në ditën e hapjes së votimeve. Votimet do të vazhdojnë gjatë gjithë javës dhe në shumicën e rajoneve ato po zhvillohen në paqe.

Megjithatë, zyrtarët njoftuan për luftime të ashpëra mes fiseve Miseria dhe Ngok Dinka në distriktin e debatueshëm të Abeit. Udhëheqësit fisnorë thonë se të paktën 30 persona janë vrarë në përleshjet e tre ditëve të fundit. Udhëheqësit e të gjitha palëve akuzojnë njëri tjetrin për sulmet.

XS
SM
MD
LG