Lidhje

Siri, rifillon evakuimi i banorëve


Në qytetet e rrethuara të Sirisë, të mërkurën filloi evakuimi i banorëve. Procesi i evakuimit ishte pezulluar që nga e shtuna, kur një sulm me bombë shkaktoi të paktën 126 të vrarë.

Media shtetërore siriane dhe grupi me seli në Britani Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut thanë se nga qytetet Foua dhe Kfarya nën kontrollin e qeverisë, të cilat kanë qenë të rrethuara nga forcat rebele, u nisën autobusë me rreth 3 mijë njerëz.

Autobusë të tjerë transportuan disa qindra njerëz nga rajonet nën kontrollin e rebelëve, Madaya dhe Zabadani, të cilat mbahen të rrethuara nga forcat pro-qeveritare.

Evakuimi i njerëzve është duke u kryer si pjesë e një marrëveshjeje të arritur muajin e kaluar.

Sulmi me bomba i së shtunës goditi autobusë që po transportonin banorë nga rajonet pro-qeveritare dhe shumica e të vrarëve ishin të evakuuar.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së e dënoi sulmin përmes një deklarate, duke e cilësuar atë “një sulm barbar”, vepër e frikacakëve.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG