Lidhje

Ushtria siriane përparon në luftimet në Gutën lindore


Forcat qeveritare siriane kanë bërë përparime të reja territoriale në pjesën lindore të qytetit të Gutës, që kontrollohet nga forcat e opozitës, duke shkëputur dy qytete nga bastioni i Ushtrisë së Lirë Siriane. Më shumë se 1,100 civilë janë vrarë nga luftimet në tre javët e fundit, mes njoftimeve se qeveria ka rifilluar përdorimin e një gazi helmues, ndoshta me mbështetjen e heshtur të aleatit të saj, Rusisë.

Forcat qeveritare siriane përparuan më tej në Gutën lindore të dielën, duke pushtuar një qytet tjetër të zonës së kontrolluar nga forcat e opozitës. Tanket qeveritare hynë në Mudeira me ndihmën e bombardimeve të rënda. Qeveria e Sirisë, e mbështetur nga Rusia, thotë se ofensiva është e nevojshme për të ndalur sulmet e rebelëve ndaj civilëve në Damask.

"Ne hapëm zjarr para se të sulmonim pozicionet e grupeve të armatosura dhe bastionin e tyre, dhe pastaj forcat tona të këmbësorisë sulmuan pozicionet e tyre dhe përparuan disa kilometra".

Hyrja e forcave qeveritare në Mudeira të dielën, një ditë pas pushtimit të Mesrabas, ka shkaktuar një çarje të thellë në bastionin e forcave të opozitës pranë Damaskut. Kryengritësit e Ushtrisë së Lirë Siriane thanë të shtunën se nuk do të tërhiqen dhe nuk do të dorëzohen.

Më shumë se 1100 civilë janë vrarë në këtë zonë gjatë tre javëve të fundit. Ka patur njoftime se qeveria siriane, e mbështetur nga Rusia, ka përdorur gaz helmues në luftime.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes James Mattis paralajmëroi presidentin sirian Bashar al-Assad dhe Rusinë kundër përdorimit të gazit.

"Rusia ishte garantuese e marrëveshjes, sipas së cilës Assadi duhet t’i eliminonte të gjitha armët kimike. Rusia ose është e paaftë ose po bashkëpunon me Assadin. Ka njoftime të shumta për përdorimin e gazit klorik ose për simptoma që mund të rezultojnë nga gazet e klorit".

Mattis nuk tha nëse Shtetet e Bashkuara do t’u kundërvihen forcave siriane nëse konfirmohen njoftimet për një sulm me gaz klorik. Por ai theksoi se Presidenti Donald Trump kishte "hapësirë të plotë manovrimi politik" për të ndërmarrë veprime që ai mendon se do të ishin të përshtatshme.

"Vende të tjera perëndimore, që kanë qenë në kontakt me ne, po e ndjekin nga afër gjendjen dhe kanë qëndrime të njëjta me ne për këtë çështje."

Sekretari Mattis tha se nuk ka dëshmi se në Guta është përdorur gazi klorik, por vuri në dukje se Rusia kishte ndërhyrë për të shpërbërë Mekanizmin e Përbashkët Hetimor, një ekip i Kombeve të Bashkuara që mund të vërtetonte nëse është përdorur gaz helmues.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG