Lidhje

Siria kundërshton kërkesën e OKB-së për hetime


SYRIA
SYRIA

Ministria e Jashtme siriane e kundërshtoi propozimin, duke thënë se do të ishte një shkelje e sovranitetit të vendit

Qeveria siriane ka hedhur poshtë një kërkesë nga Sekretar i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon për të lejuar një ekip të inspektorëve për të hetuar përdorimin e armëve kimike në luftën civile të vendit.

Ministria e jashtme i Sirisë thotë se qeveria është e gatshme të lejojë inspektorët në fshatin Khan el-Assal, pranë Aleppo, ku rebelët dyshohet se kanë përdorur armë kimike muajin e kaluar.

Zoti Ban tha të hënën se një ekip hetues është i gatshëm për të shkuar në Siri brenda 24 orëve, duke kërkuar që ekipi të lejohet për të hetuar raportet e sulmeve kimike në të gjithë vendin.

Ministria e jashtme siriane kundërshtoi këtë propozim duke thënë se do të ishte një shkelje e sovranitetit të Sirisë.

Si qeveria dhe rebelët kanë shkëmbyer akuza në lidhje me përdorimin e armëve kimike.
XS
SM
MD
LG