Lidhje

Reuters: Azerbajxhani duket se ka zgjedhur TAP-in


TAP

Projekti rival Nabucco West shpalli se nuk ishte përzgjedhur. Berisha: Përzgjedhja e TAP-it, fitore për Shqipërinë

Sipas një njoftimi të agjencisë së lajmeve Reuter, Azerbajxhani duket se ka zgjedhur projektin e Gazjellësit Trans Adriatik, TAP, për shpërndarjen e gazit të tij në Evropë, pasi projekti rival Nabucco West shpalli se nuk ishte përzgjedhur.

Firmat që përfaqësojnë projektin TAP nuk kanë bërë komente.

Kompania austriake e energjisë, OMV, që kryeson projektin Nabucco West tha në një deklaratë se projekti i saj nuk kishte fituar. Kompania tha se ka në plan të kërkojë rrugë alternativë për të siguruar furnizime të tjera me gaz për Evropën.

Në Shqipëri, Kryeministri Sali Berisha, koalicioni i të cilit humbi ndjeshëm në zgjedhje, e quajti përzgjedhjen e TAP-it fitore për Shqipërinë. Në një koment sot në Facebook, zoti Berisha shkruan: "Projekti i gazsjellësit TAP u përzgjodh. Fitoi Shqipëria, projekti i shekullit për ne!"

Vendimi i konsorciumit të Shah Denizit të kryesuar nga kompania BP pritej me interesim të madh dhe është pjesë e përpjekjeve të Bashkimit Evropian për të pakësuar varësinë nga importet ruse të gazit.

Projekti Shah Deniz II në Detin Kaspik është një nga fushat më të mkëdha gazmbajtëse të botës.
XS
SM
MD
LG