Lidhje

Të arrestuarit në Danimarkë për terrorizëm do të mbahen në burg katër javë

  • Zëri Amerikës

Të arrestuarit në Danimarkë për terrorizëm do të mbahen në burg katër javë

Tre persona të arrestuar në Danimarkë për planifikimin e një sulmi terrorist në një gazetë të Kopenhagës do të mbahen në burg katër javë.

Të tre po mbahen nën akuza për terrorizëm. Një i dyshuar i katërt u lirua sot.

Të arrestuarit, një tunizian dhe dy suedezë akuzohen se planifikonin një sulm në zyrat e gazetës Jilands Posten e cila shkaktoi zemërim në botën myslimane me publikimin e karikaturave të profetit Muhamed.

Autoritetet thanë se të dyshuarit kishin në plan të vrisnin sa më shumë njerëz.

Një zyrtar i zbulimit i tha agjencisë së lajmeve Associated Press se një person tjetër, një azilkërkues irakian 26 vjeçar u lirua por vazhdon të mbetet i dyshuar.

XS
SM
MD
LG