Lidhje

Të paktën 89 të vrarë nga stuhia në Mizuri


Të paktën 89 të vrarë nga stuhia në Mizuri
Të paktën 89 të vrarë nga stuhia në Mizuri

Një tornado shkaktoi dëme të mëdha në shtetin amerikan të Mizurit, duke vrarë të paktën 89 persona.

Stuhia e fuqishme përfshiu qytetin Xhoplin, rreth 220 kilometra në jug të qytetit Kansas duke shkatërruar shtëpi, makina dhe një spital që u desh të evakuohet.

Zyrtarët thanë se presin që numri i të vdekurve të rritet. Fuqia e erës bëri që rrënonjat të fluturonin deri në 100 kilometra larg. Një tornado tjetër në shtetin e Minesotës vrau një person dhe plagosi 30 të tjerë.

Stuhi të fuqishme kanë përfshirë disa shtete amerikane mes Uiskonsinit dhe Oklahomës. Presidenti Obama bisedoi në telefon me guvernatorin e Mizurit për t’i shprehur keqardhje dhe premtoi mbështetjen e qeverisë në përpjekjet e rimëkëmbjes.

XS
SM
MD
LG