Lidhje

Irani hedh poshtë kërkesën amerikane për kthimin e avionit të rrëzuar


Irani hedh poshtë kërkesën amerikane për kthimin e avionit të rrëzuar

Irani ka hedhur poshtë kërkesën e Shteteve të Bashkuara për të kthyer një avion të telekomanduar që Teherani thotë se e qëlloi dhe e rrëzoi këtë muaj pranë kufirit me Afganistanin.

Një zëdhënës i Ministrisë së Brendshme iraniane thotë se avioni është tani pronë e Iranit. Administrata Obama i bëri një kërkesë zyrtare Iranit për ta kthyer avionin e rrëzuar, por Ministria e Jashtme iraniane u përgjigj sot se Shtetet e Bashkuara duhet të kërkojnë falje.

Irani është ankuar në Kombet e Bashkuara për incidentin me avionin pa pilot dhe sot përsëriti qëndrimin e Teheranit se Shtetet e Bashkuara kanë shkelur ligjin ndërkombëtar. Dje, në një konferencë shtypi, presidenti Obama nuk pranoi të komentonte për incidentin, që ai e cilësoi “çështje sekrete të zbulimit”.

XS
SM
MD
LG