Lidhje

Tensione në Bahren në prag të garës Formula 1


Gara me makina Formula 1 po zhvillohet sipas planit në Bahren, pavarësisht nga protestat e dhunshme kundër këtij aktiviteti luksoz që organizon familja që sundon vendin.

Masat e sigurisë janë shtuar përreth fshatrave shiite, për të parandalur protestat që ka në plan të organizojë opozita gjatë kohës kur zhvillohet Formula 1.

Mbreti Hamad bin Isa Al-Kalifa ka thënë se do të ndjekë garat e makinave dhe është zotuar të kryejë reforma në mbretëri.

Por protestat për një qeveri të dalë nga zgjedhjet dhe për të drejta të barabarta janë intensifikuar që kur familja mbretërore e sektit suni nuk hoqi dorë nga planet për zhvillimin të aktivitetit sportiv.

XS
SM
MD
LG