Lidhje

Tensione ndëretnike e ndërfetare në Maqedoni


Tensione ndëretnike e ndërfetare në Maqedoni
Tensione ndëretnike e ndërfetare në Maqedoni

Në Maqedoni, ditët e fundit janë shtuar tensionet ndëretnike dhe ndërfetare pas një karnavali që u zhvillua në Vefçan afër Strugës, ku janë përqeshur feja islame, Kurani dhe veshjet shqiptare.

Mbrëmë në fshatin Labunisht të Strugës i është vënë zjarri kishës ortodokse, por zjarrfikësit kanë arritur ta shuajnë shpejt zjarrin. Autoritetet në vend dhe zyra e Bashkimit Evropian kanë bërë thirrje për uljen e tensioneve. Isak Ramadani

XS
SM
MD
LG