Lidhje

Një tërmet i fuqishëm godet Indinë, Nepalin dhe pjesë të tjera të rajonit


Një tërmet i fuqishëm godet Indinë, Nepalin dhe pjesë të tjera të rajonit
Një tërmet i fuqishëm godet Indinë, Nepalin dhe pjesë të tjera të rajonit

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6 presje 9 tronditi pjesën verilindore të Indisë, Nepalin dhe pjesë të tjera të rajonit duke vrarë të paktën tetë persona, duke shkatërruar ndërtesa dhe panik.

Tërmeti e kishte epiqendrën në shtetin indian të Sikimit, rreth 60 kilometra në veriperëndim të kryeqytetit Gangtok. Dëshmitarët thanë se tërmeti shkaktërroi ndërtesa në qytet dhe i detyroi banorët të dalin në rrugë.

Autoritetet thanë se dy persona u vranë në Sikim dhe një tjetër gjeti vdekjen në shtetin indian Bihar. Tërmeti ndërpreu energjinë elektrike dhe linjat telefonike dhe shkaktoi rrëshqitjen e dheun në disa shtete indiane.

Pesë persona u vranë në Nepal, përfshi tre në kryeqytetin Katmandu, ku shumë njerëz dolën nga ndërtesat.

XS
SM
MD
LG