Lidhje

Trazira në Bregun e Fildishtë

  • Zeri Amerikës

Trazira në Bregun e Fildishtë

Një nga figurat kryesore të politikës në Bregun e Fildishtë tha se bota duhet të përdor forcën për të përmbysur nga pushteti udhëheqësin e vendit, Laurent Gbago.

Guillamo Soro, aleati kryesor i rivalit presidencial të zotit Gbagbo, Alessane Outtara, i tha sot një televizioni francez se sanksionet ndërkombëtare nuk po sjellin rezultate.

Ai tha se përdorimi i forcës ka mbetur zgjidhja e vetme, dhe i bëri thirrje Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, Bashkimit Europian dhe vendeve afrikane që ta shqyrtojnë këtë alternativë.

Zoti Soro më parë ka shërbyer si kryeministër i zotit Gbago, dhe u emërua në të njejtin post nga zoti Ouattara, megjithëse zoti Outtara nuk është në gjendje të marrë pushtetin.

Zoti Gbago po e mban pushtetin pavarësisht nga trysnia e madhe nga komuniteti ndërkombëtar, i cili ka pranuar fitoren e zotit Ouattara në zgjedhjet presidenciale të muajit të kaluar.

XS
SM
MD
LG