Lidhje

Presidenti Trump do të shkojë në një turne aziatik


Presidenti amerikan Donald Trump pritet të zhvillojë një vizitë në pesë vende aziatike në fillim të muajit të ardhshëm, me synim rritjen e presionit ndaj Koresë së Veriut lidhur me programin e saj bërthamor si dhe nxitjen e interesave ekonomike amerikane në rajon.

I pyetur dje nga gazetarët presidenti amerikan Donald Trump se po shqyrton mundësinë e një vizite në zonën e çmilitarizuar mes dy Koreve.

Shtypi në Korenë e Jugut ka spekuluar se zoti Trump mund të shkojë në këtë zonë, që ndodhet në rripin e ngushtë tokësor që ndan dy Koretë.

Presidenti Trump nuk dha përgjigje të drejtpërdrejtë nëse një vizitë e tillë, e ngjashme me atë që zhvilloi zëvendëspresidenti Mike Pence në muajin prill, mund të shihej si provokim prej koreano-veriorëve.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG