Lidhje

Presidenti Trump do të vendosë së shpejti për tarifat ndaj Kinës


Presidenti Donald Trump tha se gjatë dy javëve ardhshme do vendosë nëse do imponojë tarifa reja ndaj Kinës.

Zoti Trump ka kërcënuar me vendosjen e tarifave me një vlerë prej 300 miliardë dollarësh ndaj mallrave kineze. Duke iu përgjigjur pyetjes një gazetari gjatë vizitës tij Francë enjten zoti Trump tha se "vendimin do ta marrë gjatë dy javëve ardhshme, ndoshta menjëherë pas takimit grupit 20-s".

Takimi zhvillohet Japoni datat 28 dhe 29 qershor. Presidenti Trump tha se pritet takohet atje me presidentin kinez Xi Jinping duke shtuar se "do shohim se çfarë do ndodhë".

Zoti Trump vendosi tarifat e para ndaj importeve kineze vitin e kaluar një përpjekje për ulur defiçitin tregtar SHBA- dhe ushtruar presion ndaj Kinës për bërë reforma ekonomike.

Ai e ka akuzuar Kinën se po përpiqet dominojë ekonomi botërore me subvencione padrejta dhe duke vjedhur apo duke detyruar kompanitë amerikane japin informacion mbi teknologjinë.

prej vendosjes tarifave para amerikane, dy vendet i janë përgjigjur njëri-tjetrit me tarifa hakmarrëse vlerën e qindra miliarda dollarëve.

Lufta tregtare është intensifikuar prej dështimit bisedimeve mes dy vendeve fillim muajit maj.

enjten zoti Trump tha se bisedimet me Pekinin vazhdojnë, megjithëse nga 10 maji nuk kanë pasur takime ballë për ballë mes palëve, kohë kur zoti Trump vendosi tarifa reja ndaj mallra kineze me vlerë mbi 200 miliardë dollarë.

Kina u hakmorr këtë muaj duke vendosur tarifa vlerën e 60 miliardë dollarëve ndaj mallrave amerikane.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG