Lidhje

Tunizi: Gjendje e tensionuar pas largimit të presidentit Ben Ali

  • Zëri Amerikës

Tunizi: Gjendje e tensionuar pas largimit të presidentit Ben Ali

Gjendja në Tunizi është e tensionuar, pas largimit për në Arabinë Saudite të presidentit Zine El Abidine Ben Ali. Sot, një ditë pasi demonstratat masive e detyruan presidentin të largohej nga pushteti dhe nga vendi, rrugët e kryeqytetit u patrulluan nga policia dhe tanket e ushtrisë dhe pati njoftime për të shtëna me armë në kryeqytetin Tuniz.

Sipas Agjencisë Associated Press, forcat e sigurisë shkëmbyen zjarr me sulmuesit para Ministrisë së Brendshme në qendër të Tunizit. Kryetari i Parlamentit Fued Mebezza bëri sot betimin si president i përkohshëm. Ai tha se i kishte kërkuar Kryeministrit Mohammed Ganuchi të formonte një qeveri uniteti.

Zoti Ben Ali ishte Presidenti i Tunizisë për 23 vjet me radhë. Ai u largua nga vendi pas protestave masive për shkak të papunësisë së madhe dhe çmimeve të lartë të artikujve ushqimorë. Në këto trazira gjeten vdekjen të paktën 42 vetë.

XS
SM
MD
LG