Lidhje

Tunizi, të paktën dy të vrarë nga policia gjatë një proteste

  • Zëri Amerikës

Tunizi, të paktën dy të vrarë nga policia gjatë një proteste

Zyrtarët në Tunizi thonë se të paktën dy vetë u vranë sot, pasi policia qëlloi me armë gjatë një proteste në qytetin El Kef.

Policia hapi zjarr ndaj një grupi prej rreth 1 mijë protestuesish që qëllonin me gurë dhe bomba tymi në drejtim të zyrave të policisë. Protestuesit kërkonin që shefi i policisë të japë dorëheqjen pas akuzave për abuzim me pushtetin.

Dëshmitarët thonë se dhuna filloi pasi shefi i i policisë qëlloi me pëllëmbë një grua nga turma. Të paktën 17 vetë u plagosën. Ministria e Brendshme tuniziane thotë se shefi i policisë është arrestuar.

XS
SM
MD
LG