Lidhje

Turqi: “Marshimi për Drejtësi” fuqizon opozitën


Udhëheqësi i partisë kryesore të opozitës në Turqi ka nisur një ecje prej 450 kilometrash nga kryeqyteti i vendit, Ankaraja drejt Stambollit, për të protestuar kundër kalimit të vendit, sipas tij, në një sistem njëpartiak. I ashtuquajturi "Marshim i Drejtësisë" vjen pak kohë para përvjetorit të përpjekjes së dështuar të grushtshtetit në korrik të vitit të kaluar. Ngjarjet e 2016-s sollën një reagim të ashpër nga Presidenti Rexhep Tajip Erdogan, që çoi në një fushatë të gjërë kundër atyre që Erdogan mendon se ishin të implikuar. Marshimi po bëhet një pikë qendrore e fuqishme për opozitën.

Dita e 20-të e "Marshit për Drejtësi" dhe Kemal Kiliçdarolu ende ka energji në hapat e tij.

Kreu 68-vjeçar i Partisë Popullore Republikane është kritikuar shpesh si udhëheqës i paefektshëm opozitar.

Tani, Kiliçdarolu po nxit lëvizjen kundër Presidentit Rexhep Tajip Erdogan dhe shtypjes një vjeçare të lëvizjeve apo grupeve që nuk janë dakord me pikëpamjet e tij politike.

"Ky marshim tashmë ka bërë një ndryshim. Për 20 ditë, dhjetëra mijëra njerëz po ecin së bashku duke shpallur të njëjtin mesazh të drejtësisë, është një reflektim i rritjes së ndërgjegjes dhe diçka pozitive tashmë po rezulton nga kjo nismë", thotë protestuesi i opozitës Volkan Yosunlu.

"Adalet" do të thotë drejtësi, dhe ky është mesazhi i thjeshtë i marshuesve. Ata thonë se po përpiqen të shtrijnë mesazhin e tyre përtej vijave politike, për të kthyer vëmendjen tek mijëra njerëzit që janë burgosur dhe kanë humbur vendet e punës nga fushata shtypëse e Erdoganit pas grushtit të shtetit.

"Janë arrestuar deputetë, shumë gazetarë dhe akademikë. Sistemi arsimor është shkatërruar. Edhe sistemi gjyqësor është gjithashtu nën trysni të madhe. Kështu që të gjithë së bashku, njërëz nga shtresa të ndryshme të shoqërisë, kërkojmë drejtësi", thotë Zeynep Altiok, nënkryetare e Partisë Popullore Republikane.

Presidenti Erdogan akuzon marshuesit për tradhëti dhe bashkëpunim me grupet terroriste.

Por, ndërsa marshimi vazhdon, ai tërheq gjithnjë e më shumë përkrahës.

"Njerëzit po na japin mbështetje të madhe. Na përshëndesin dhe na urojnë më të mirën, na përqafojnë me dashuri, me sy të përlotur na thonë:"Zoti ju ndihmoftë". Pra kemi parë një një mbështetje fantastike nga njerëzit. Kemi patur edhe disa reagime negative por deri tani ato kanë qënë kryesisht pozitive", thotë një marshuese.

Erdogan ende gëzon përkrahje të konsiderueshme në vend. Mbështetësit e tij shpesh sfidojnë marshin e opozitës me këngë dhe shenja me katër gishta që simbolizojnë mbështetjen e tyre për presidentin.

Përçarjet politike në Turqi ka të ngjarë të thellohen, ndërkohë që më shumë njerëz i bashkohen marshimit. Marshuesit pritet të mbërrijnë në Stamboll të dielën, mes pritshmërive të mëdha dhe madje edhe ankthit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG