Lidhje

Turqia paralajmëron për luftë civile në Siri

  • Zëri Amerikës

Turkish prime minister Recep Tayyip Erdogan, center surrounded by his bodyguards, leaves after his meeting with Grand Sheik of Al Azhar Ahmed el-Tayyib, unseen, at his office in Cairo, Egypt Tuesday, Sept. 13, 2011. Erdogan, intent on broadening Turkey's

Kryeministri i Turqisë paralajmëroi se Siria mund të shkasë në luftë sektare civile, ndërsa trazirat në këtë vend vazhdojnë.

Kryeministri Rexhep Taip Erdogan tha në një intervistë për gazetën egjiptiane Al-Shoruk se druhet se kriza që ka përfshirë fqinjin jugor të Turqisë, Sirinë, do të përfundojë me një konflikt mes sekteve Alauite dhe Suni.

Sundimtarët e Sirisë i përkasin sektit Alauit, një degë e myslimanëve Shi’itë, ndërsa shumica e banorëve të Sirisë janë Suni. Po ashtu, gjatë komenteve që bëri para mijëra njerëzve në Kairo, zoti Erdogan tha se në Siri janë shtuar vrasjet e civilëve, por qeveria nuk ka ndërmarrë reforma.

XS
SM
MD
LG