Lidhje

Figurat botërore mbi trashëgiminë e Mandelës


Udhëheqës botërorë po nderojnë jetën dhe veprën e Nelson Mandelës. Në Shtëpinë e Bardhë Presidenti Barak Obama foli me tone solemne duke e cilësuar zotin Mandela një udhëheqës me influencë, kurajo dhe një qenie njerëzore thellësisht pozitive. Zoti Obama reflektoi mbi frymëzimin që kishte ofruar Nelson Mandela dhe tha se një Afrikë e Jugut e lirë dhe në paqe është trashëgimia e tij më e madhe.

Ish-Presidentët Jimmy Carter, Bill Clinton dhe George Bush e vlerësuan Mandelën si një pishtar të lirisë, dinjitetit njerëzor dhe barazisë.

Presidenti George H.W. Bush e cilësoi si një njeri me kurajo të jashtëzakonshme morale, i cili ndryshoi kursin e historisë në vendin e tij.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon tha se ndjeu trishtim të thellë nga lajmi dhe u bëri thirrje të gjithëve të frymëzohen nga zoti Mandela dhe të përpiqen për një botë më të mirë dhe më të drejtë.

Kryeministri britanik David Cameron e përshkroi Nelson Mandelën si një hero të vërtetë global, duke thënë se një dritë e fuqishme është shuar në botë.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu e cilësoi si një njeri me vizion që shmangu dhunën dhe ishte një ndër figurat më të nderuara të kohës sonë.

Në Birmani udhëheqësja e opozitës Ang San Suu Çi tha në një forum për gratë se Mandela ngriti standardin e njerëzimit.

"Dua të shpreh dhimbjen time të thellë për vdekjen e një njeriu i cili mbrojti të drejtat dhe barazinë në botë. Ai na bëri të gjithëve të kuptonim se askush nuk duhet të dënohet për ngjyrën e lëkurës, për kushtet në të cilat ka lindur. "
XS
SM
MD
LG