Lidhje

Britania autorizon përdorimin e vaksinës Pfizer për rastet emergjente


Zyrtarët britanikë autorizuan të mërkurën një vaksinë për COVID-19 për përdorim emergjent, duke i dhënë dritën e blertë vaksinës së parë në botë kundër virusit dhe duke hedhur një hap të madh drejt dhënies fund pandemisë.

Leja për vaksinën e zhvilluar nga prodhuesi amerikan i ilaçeve Pfizer dhe BioNTech i Gjermanisë, u dha në një periudhë të rritjes së infektimeve nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara dhe në Evropë, duke bërë trysni mbi spitalet në disa vende dhe duke detyruar raunde të reja kufizimesh që kanë shkatërruar ekonomitë.

Agjencia Rregullative e Barnave dhe Produkteve të Kujdesit Shëndetësor, e cila licencon ilaçe në Mbretërinë e Bashkuar, rekomandoi që vaksina të mund të përdorej pasi shqyrtimi i rezultateve të provave klinike treguan se vaksina ishte 95 për qind efektive në përgjithësi dhe se ofron mbrojtje të konsiderueshme për të moshuarit.

Sekretari britanik i shëndetësisë, Matt Hancock, i tha BBC-së se situata me pandeminë do të përmirësohet në pranverë.

“Tani kemi një vaksinë. Ne jemi vendi i parë në botë që e kemi një vaksinë klinikisht të autorizuar...”, tha ai.

BE kritikon miratimin "e nxituar" të vaksinës nga Britania

Bashkimi Evropian kritikoi miratimin e shpejtë nga Britania të vaksinës Pfizer dhe BioNTech, duke thënë se procedura e BE-së është më e plotë.

Masa për t'i dhënë autorizim emergjent vaksinës Pfizer / BioNTech është parë nga shumë analistë si një fitore politike për Kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, i cili ka udhëhequr vendin për daljen nga Bashkimi Evropian dhe është përballur me kritika për trajtimin e pandemisë nga ana e tij.

Vendimi u mor me një proces tepër të shpejtë të miratimit për nevoja urgjente, i cili lejoi rregullatorin britanik të barnave të autorizonte përkohësisht vaksinën, vetëm 10 ditë pasi filloi shqyrtimin e të dhënave nga provat në shkallë të gjerë.

Në një deklaratë të pazakontë për tonet e hapura, Agjencia Evropiane e Barnave (EMA), e cila është përgjegjëse për miratimin e vaksinave COVID-19 për BE-në, tha se procedura e saj më e gjatë e miratimit është më e përshtatshme pasi bazohet në më shumë prova dhe kërkon më shumë kontrolle sesa procedura e emergjencës e zgjedhur nga Britania.

Agjencia tha të martën se do të vendoste deri më 29 dhjetor nëse do të autorizonte përkohësisht vaksinën e prodhuesit amerikan të barnave Pfizer Inc dhe partnerit të saj gjerman BioNTech SE.

Vendet e tjera nuk janë shumë prapa. Rregullatorët në Shtetet e Bashkuara dhe në Bashkimin Evropian gjithashtu po verifikojnë vaksinën Pfizer së bashku me një vaksinë të ngjashme të zhvilluar nga konkurrenti Moderna Inc. Rregullatorët britanikë gjithashtu po shqyrtojnë një tjetër vaksinë të zhvilluar nga AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit.

Drejtori Ekzekutiv i kompanisë Pfizer, Albert Bourla, e quajti vendimin e Mbretërisë së Bashkuar "një moment historik".

*Mbështetur në agjencitë e lajmeve AP dhe Reuters

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG