Lidhje

Areniy Jatseniuk emërohet kryeministër i Ukrainës


Udhëheqësit e përkohëshëm të Ukrainës kanë emëruar figurën popullore të opozitës Aseniy Jatseniuk si kryeministrin e ri të vendit.

Ata njoftuan emërimin e zotit Jatseniuk para një turme të madhe dje në Sheshin Pavarësia të Kievit. Parlamenti pritet të marrë sot në shqyrtim kandidaturën e tij.

Jatseniuk është ish-ministri i jashtëm dhe ish-ministër i ekonomisë pro-perëndimor. Një ndër detyrat e tij kryesore do të ishte të parandalojë kolapsin e ekonomisë ukrainase.

Shtëpia e Bardhë thotë se mbështet fuqishëm udhëheqësit e Ukrainës në punën e tyre për të formuar një qeveri shumëpalëshe që përfaqëson të gjithë ukrainasit. Shtëpia e Bardhë bën thirrje për një qeveri me bazë të gjerë, të angazhuar ndaj ripajtimit si baza e nevojshme për ndihma ndërkombëtare.
XS
SM
MD
LG