Lidhje

Luftimet pengojnë punën e hetuesve në vendin ku u rrëzua avioni


Një ekip hetuesish ndërkombëtarë të specializuar për rrezimet e avionëve dhe policësh u detyruan ta anulonin të dielën një vizitë në vendin ku u rrëzua avioni i linjës Malaysia Airlines në Ukrainën lindore. Ka patur njoftime për luftime të ashpëra mes forcave qeveritare dhe atyre rebele pranë rajonit ku dhjetë ditë më parë u rrëzua avioni me numër fluturimi MH17.

Ekipi ndërkombëtar i oficerëve të policisë nga Holanda dhe Australia, ishte në plan të shkonte të dielën në vendin ku u rrëzua avioni. Por ata u detyruan të rrinë mbyllur në hotelin e tyre në kryeqytetin rajonal, Donetsk. Alexander Hug është zëvendës shef i misionit vëzhgues të OSBE-së në Ukrainë:

"Vetë vendi ku u rrëzua avioni duket se nuk është i sigurtë, ne nuk do të rrezikojmë misionin tonë të vëzhguesve civilë, duke e dislokuar në një vend ku nuk kemi kontroll ndaj rrezikut. Jemi të bindur se rreziku atje është në një nivel të konsiderueshëm," - tha ai.

Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë thonë se separatistët me mbështetjen e Rusisë e rrëzuan avionin me një raketë tokë-ajër. Rebelët dhe Moska mohojnë përfshirjen në këtë çështje.

Më parë, Malajzia - linja ajrore e të cilës Malaysia Airlines ishte pronare e avionit të rrëzuar, tha se kishte bërë një marrëveshje me separatistët, që të lejonin forca të paarmatosura policore të siguronin vendin ku u rrëzua avioni.

Kryeministri i Australisë shpjegoi rolin e vendit të tij në misionin policor:

"Synimi ynë i vetëm është të marrim shtetasit tanë që u vranë dhe t'i sjellim trupat e tyre në shtëpi sa më shpejt që të jetë e mundur, pikërisht me këtë ka të bëjë faza tjetër e operacionit "Operation Bring Them Home".

Ky operacion është komplikuar më tej, ndërsa intensifikohen luftimet mes forcave qeveritare dhe rebelëve pro-rusë.

Ushtria e Ukrainës duket të ketë fituar vrull, duke rimarrë kontrollin e territorit nga separatistët pro-Rusisë. Fitorja e tyre më e fundit u realizua në qytetin Lysychansk, rreth 100 kilometra në veri të vendit ku u rrëzua avioni.

Gjatë një vizite të shtunën në bazën e trajnimit të Rojes Kombëtare të Ukrainës, Presidenti Petro Poroshenko tha se forcat e tij kanë kapacitetin e armatimeve për t'i mundur rebelët.

Ai tha: "Ushtria e Ukrainës ka rilindur këta dy muajt e fundit dhe sot ne mund të pohojmë se ushtarët janë çlirimtarë, të cilët po çlirojnë nga pushtimi qytetet dhe fshatrat ukrainase."

Në mesin e konfliktit, hetuesit po përpiqen përmes ekspertëve të mjekësisë ligjore, të mësojnë për momentet e fundit të avionit me numër fluturimi MH17. Deri tani, është irritues fakti që ata po përparojnë shumë ngadalë në këtë proces.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG