Lidhje

Kosovë: Sindikata paralajmëron grevë


Kosovë: Sindikata paralajmëron grevë
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00

Përfaqësuesit e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës në Kosovë paralajmëruan sot nisjen e masave sindikale deri te përmbushja e detyrimeve që dalin nga marrëveshja për kontratën e përgjithshme kolektive. Me këtë kontratë që ka hyrë në fuqi që nga një janari i këtij viti, sipas sindikalistëve nuk janë përmbushur edhe katër pika kryesore që kanë të bëjnë me përmirësimin e kushteve për mësimdhënësit. Zyrtarët e qeverisë thonë se janë të përkushtuar që të zbatojnë kontratën kolektive, ndërsa kanë kërkuar rishqyrtim e saj, pasi që sipas tyre nuk është e bashkërenduar me ligjin e punës, dhe si e tillë po u shkakton probleme bizneseve.

Kosovë: Sindikata paralajmëron grevë
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00

XS
SM
MD
LG