Lidhje

Temperatura të ulëta rekord në Shtetet e Bashkuara


Miliona amerikanë po përjetojnë ato mund jenë temperaturat ulta ndonjëherë, pasojë e një masë ajrore ftohtë vjen nga Arktiku që është përhapur gjithë vendin.

Sipas parashikuesve motit e mërkura mund shënojë nivele historike.

Shtetet e Ilinoit, Miçiganit dhe Uiskonsit kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme.

Dimrat me temperatura tejet ulta janë diçka normale për Çikagon, por parashikuesit e motit thonë se banorët mund përballen mërkurën me temperaturat ulëta regjistruara ndonjëherë qytet.

Mineapolis temeraturat pritet arrijnë minus 40 gradë Celsius, Çikago minus 30 gradë, por duke llogartitur erën Çikago, temperaturat ndjehen sikur jenë minus 46 gradë Celsius.

Deri tani raportohen paktën katër vdekur si pasojë e motit acartë.

Ajri i ftohtë është përhapur prej Amerikës veri-qendrore, drejt bregun lindor dhe disa pjesë Floridës ndodhet jug vendit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG