Lidhje

SHBA, akuza ndaj rusëve për hakerim kompjuterash


Departamenti amerikan i Drejtësisë njoftoi enjten ngritjen e akuzave penale kundër shtatë zyrtarëve zbulimit rus, lidhje me përpjekjet për futur rrjetet kompjuterike zyrtarëve ndërkombëtarë të anti-dopingut dhe organizatave hetojnë përdorimin e armëve kimike nga Rusia.

Ndihmësi i Prokurorit Përgjithshëm Xhon Demers, i cili njoftoi akuzat, tha se shtetasit rusë i përkisnin GRU-, agjencisë ushtarake zbulimit. shtatë agjentët u akuzuan nga një juri e madhe amerikane për hakerim kompjuterash, vjedhje identiteti me pasoja rënda dhe pastrim parash.

Tre nga oficerët rusë përfshirë aktakuzën e fundit janë akuzuar edhe parë nga Prokurori i Posaçëm Robert Mueller muajin korrik lidhje me hakerimin e kompjuterëve Komitetit Kombëtar Partisë Demokratike gjatë fushatës zgjedhore presidenciale vitit 2016 SHBA. Zoti Demers tha se aktakuza e fundit nuk u ngrit nga zyra e Prokurorit Posaçëm.

"Pavarësisht kësaj këto dy aktakuza mbulojnë grupe njëjta komplotuesve. Ato paraqesin disa metoda njëjta ndërhyrjes kompjuterike dhe njëjtin qëllim strategjik Rusisë, çuarjen përpara interesave saj, nëpërmjet ndikimit paligjshëm dhe operacioneve për përhapje informacioneve rreme, synojnë baltosjen ose ndryshimin e perceptimit ndaj vërtetës", tha ai.

Shtatë oficerët rusë akuzohen se kanë hakeruar sistemet kompjuterike përdorura prej organizata ndërkombëtare siç është Agjencia Botërore e Anti-Doping-ut, Agjencia amerikane e Anti-Doping-ut, Qendra Kanadeze për Etikën Sport si dhe Gjykata e Arbitrazhit për sportin. Viktimë e ketyre sulmeve kanë qenë edhe Komiteti Olimpik Ndërkombëtar si dhe FIFA. Zyrtarët thanë se qëllimi i komplotit ishte delegjitimimi dhe hakmerrja kundër përpjekjeve zyrtarëve e organizatave kishin publikuar një program sponsorizuar nga shteti rus për përdorim doping nga atletët.

"Veprimet e këtyre 7 hakerave, zyrtarë qeverisë ruse, ishin kriminale, hakmarrëse dhe dëmtuese ndaj viktimave pafajshëm dhe ekonomisë Shteteve Bashkuara si dhe organizatave botërore", tha një deklaratë Drejtori i FBI- Christopher Wray.

Sipas aktakuzës hakerimi është zhvilluar kryesisht distancë, por kur këto përpjekje kanë dështuar GRU-ja dërgoi fizikish disa zona mbarë botën, ekipet e agjentëve "qasjes nga afër", ku përfshiheshin dhe katër oficerë emrat e cilëve rmenden aktakuzë.

paktën një rast, dy agjentë GRU- udhëtuan drejt Rio de Janeiro-s Brazil për sulmuar rrjetet kompiuterike përdorin zyrtarët e anti-doping-ut. një rast tjetër, dy agjentë udhëtuan Luzanë Zvicrës, për sulmuar rrjetin kompjuterik një hoteli ku do organizohej një konferencë kundër-doping-ut.

Sipas aktakuzës ai njihet siekipi i qasjes nga afëri transferoi dhënat tek komplotistët Rusi për shfrytëzim.

Hakerimi u shtri edhe organizatat po hetojnë përdorimin e armëve kimike nga Rusia. vitin 2018, katër agjentë rusë dyshohet se udhëtuan drejt Hagës për sulmuar rrjetet kompjuterike Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCW). Prokurorët thanë katër agjentët kishin planifikuar udhëtonin drejt Spiez-it Zvicrës, ndërsa një laborator i OPCW-ut po analizonte substancën kimikë përdorur helmimin e një ish-agjenti GRU- Britani. Shërbimet sekrete holandeze i kapën agjentët pranë zyrave OPCW-ut dhe pas i dëbuan ata. Rusia ka mohuar çdo lidhje me helmimin e Sergei Skripal-it. Zyrtarët holandezë thanë se nuk ishte e qartë nëse sulmi kibernetik ishte i lidhur me hetimin.

Britania dhe Australia kanë akuzuar gjithashtu Rusinë për veprimtari keqdashëse kibernetike.

Ministria e Jashtme e Rusisë i mohoi akuzat enjten, duke i hedhur poshtë ato si "fantazi".

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg paralajmëroi Rusinë ndalë sjelljen e saj "moskokëçarëse" dhe tha se aleatët e NATO-s do mbështesin qeverinë britanike dhe atë holandeze.

Ky akt agresiv demonstroi mospërfillje qëllimin solemn Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike, e cila punon për zhdukur armët mbarë botën bazuar një mandat Kombeve Bashkuara", thuhej një deklaratë përbashkët Presidentit Komisionit Europian Jean-Claude Juncker, Presidentit Këshillit Evropës Donald Tusk dhe shefes Politikës Jashtme BE- Federica Mogherini.

Sekretari i Jashtëm britanik Jeremy Hunt tha se "qeveria ruse duhet dijë se qoftë se ata nuk e përfillimin ligjin ndërkombëtar, do ketë pasoja dhe do dalin zbuluar".

Sekretari amerikan i mbrojtjes Jim Mattis u tha gazetarëve Bruksel se Rusia duhet mbahet përgjegjëse për veprimet e saj. Zoti Mattis tha se mund merren konsideratë një numër veprimesh kundër Rusisë, përfshirë pajisjen e NATO-s me aftësi për luftë kibernetike.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG