Lidhje

SHBA do të forcojnë kërkimet në fushën e armëve hipersonike


Shtetet e Bashkuara do forcojnë kërkimet fushën e armëve hipersonike sulmuese dhe mbrojtëse, si përgjigje ndaj një prove kryer nga Rusia me raketë hipersonike me aftësi bërthamore.

Zëdhënësja e Departamentit amerikan Mbrojtjes Michelle Baldanza, i tha Zërit Amerikës se "ata kanë vendosur armatosen me këto lloj raketash, po krijojnë një asimetri luftarake cilës i duhet dhënë zgjidhje".

Presidenti rus Vladimir Putin mbikqyri provën e kryer mërkurën me armën hipersonike quajtur Avangard, duke thënë se ajo është e pamundur interceptohet dhe se do ishte garanci për sigurinë e vendit për dekada tëra.

Presidenti Putin përshëndeti provën e suksesshme me raketën hipersonike, duke e cilësuar atë si një dhuratë mrekullueshme për vendin me rastin e Vitit Ri.

Ai tha se vitin e ardhshëm arma do bëhet pjesë e Forcave Raketore Strategjike Rusisë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG