Lidhje

Scott: Më shumë guxim në bisedimet Kosovë – Serbi


Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, i është ankuar të premten ambasadorit amerikan në Beograd, Kyle Scott për taksën shtesë të vendosur nga autoritetet e Kosovës ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnja.

Scott: Më shumë guxim në bisedimet Kosovë – Serbi
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:40 0:00

Në një takim me ambasadorin amerikan ai ka thënë se me këtë veprim Prishtina ka shkelur Marrëveshjen për tregti lirë në Evropën Qendrore, të njohur si CEFTA.

Ky vendim i Kosovës bëri që presidenti serb javën e kaluar të deklarojë në Bruksel se nuk do të ketë vazhdim bisedimesh për normalizimin e marrëdhënieve derisa nuk hiqet kjo taksë e cila nxiti edhe reagimin e Bashkimit Evropian që kërkoi heqjen e saj, por edhe të diplomatëve amerikan në Prishtinë dhe Beograd.

Ambasadori Scott i cili tha një ditë më parë se nuk duhen bërë veprime që heqin vëmendjen nga bisedimet, shkroi sot në rrjetet sociale se me presidentin serb ka diskutuar për nevojën e udhëheqjes së guximshme të bisedimeve me Prishtinën për një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve.

Qeveria e Kosovës miratoi taksën shtesë prej 10 për qind ndaj prodhimeve nga Serbia, si kundërvënie ndaj fushatës së Beogradit për të penguar anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare. Kosova importon mallra nga Serbia me vlerë prej mbi 400 milionë eurosh dhe zyrtarë të qeverisë thanë se ajo po i përdorë paratë e fituara në Kosovë për të dëmtuar shtetësinë e saj.

Diplomacia serbe pohon se është duke ulur numrin e vendeve që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës dhe është duke punuar që të pengojë anëtarësimin e saj në organizata ndërkombëtare përfshirë përpjekjet për të penguar anëtarësimin e Kosovës në organizatën ndërkombëtare të policisë, INTERPOL, në takimin e kësaj organizate që mbahet nga 18 deri më 21 nëntor në Dubai.

Autoritetet në Prishtinë thonë se Serbia nuk duhet të ketë frikë nga anëtarësimi i Kosovës në Interpol sepse kjo do t’i ndihmonte forcimit të sigurisë, të luftës kundër krimit të organizuar dhe terrorizmit ndërkombëtar.

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, shkroi të premten në rrjetet sociale se “Serbia ka një histori të abuzimit me njoftimet e Interpol-it si formë e agresionit ndaj fqinjëve të saj. Kosova në anën tjetër ka bashkëpunuar me agjencitë ndërkombëtare të zbatimit të ligjit. Serbia nuk duhet të frikësohet nga Kosova në Interpol, por nga e kaluara e saj e pazgjidhur kriminale”, shkroi ai.

Serbia e cila kundërshton pavarësinë e Kosovës, tha se po punon për të penguar këtë anëtarësim dhe sipas saj, hyrja e Kosovës në Interpol "do të paraqiste dhunë ligjore sepse asnjë shtet, nuk mund të bëhet anëtar nëse nuk është anëtar i Kombeve të Bashkuara ose vend vëzhgues”.

Një vit më parë Kosova kishte dorë nga kërkesa për pranim në këtë organizatë, meqë nuk kishte siguruar mbështetjen e mjaftueshme.

Beogradi është përfshirë në një proces bisedimesh për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, që është kusht për integrimet evropiane, ndonëse kundërshton pavarësinë e saj që u shpall në shkurt të vitit me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe vendeve kryesore të Bashkimit Evropian.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG