Lidhje

Presidenti Trump, i gatshëm të shtyjë vendimin për tarifat kineze


Presidenti Donald Trump thotë se është i gatshëm ta shtyjë vendimin për rritjen e tarifave ndaj importeve kineze nëse arrihet një marrëveshje.

Tarifat amerikane ndaj mallrave kineze me një vlerë prej 200 miliardë dollarësh janë planifikuar rriten nga 10 25 për qind 1 mars, me përjashtim rastit nëse palët arrijnë një marrëveshje tregtare.

Sekretari amerikan i Thesarit Steven Mnuchin dhe përfaqësuesi për Tregtinë Robert Lighthizer ndodhen Pekin për bisedime me zyrtarët kinezë, cilat sipas presidentit Trump po shkojnë mirë.

Administrata Trump vendosi tarifa ashpra ndaj mallrave kineze si përgjigje ndaj atyre i cilëson praktika padrejta Pekinit.

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Kinën për vjedhje teknologjisë amerikane dhe për imponim ndaj kompanive amerikane dorëzojnë sekrete tregtare si kusht për bashkëpunuar me Pekinin.

Kina u kundërpërgjigj duke vendosur tarifa ndaj mallrave amerikane dhe akuzoi Shtetet e Bashkuara për shkelje rregullave tregtare me qëllimin për goditur rritjen ekonomike Kinës.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG