Lidhje

Katër të vdekur dhe 52 të arrestuar gjatë protestave të dhunshme në Uashington


Policia tha se katër veta humben jetën gjatë protestave të së mërkurës para dhe brenda ndërtesës së Kongresit amerikan, përfshirë një grua që u plagos brenda ndërtesës.

Shefi i policisë metropolitane Robert J. Contee, tha se 52 veta janë arrestuar pasi që mbështetësit e presidentit Donald Trump sulmuan Kongresin në një përpjekje për të penguar certifikimin e fitores së presidentit të zgjedhur, Joe Biden.

Në një konferencë me gazetarë, shefi Contee tha se 47 nga 52 arrestimet e deritashme kishin të bënin me shkelje të vendimit të kryebashkiakes Muriel Bowser për masën e shtetrrethimit. Disa të tjerë u arrestuan me akuza për armëmbajtje pa leje.

Zoti Contee refuzoi të identifikojë gruan që u qëllua dhe u vra nga një polic në Kapitol.

Tre të tjerë humbën jetën të mërkurën për shkak të “emergjencave mjekësore”, tha ai, duke shtuar se 14 pjesëtarë të policisë janë plagosur, dy nga të cilët janë duke u trajtuar në spitale.

Sulmi i së mërkurës mbi ndërtesën e Kapitolit, ishte më i dëmshmi që kur ushtria britanike e dogji atë në vitin 1814, thanë përfaqësues të Shoqatës Historike të Kapitolit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG