Lidhje

"Vallja e fundit e Koxhos... dhe vajzat e humbura të tij"


The Last Dance of KOJO … And its missing Girls

Ju njohim tani me një histori të veçantë, të titulluar "Vallja e fundit e Koxhos... dhe vajzat e humbura të tij"! Është një projekt special i “Zërit të Amerikës”, që tregon, përmes ilustrimeve të piktorit kurdo-sirian Lukman Ahmadi, rrëmbimin e qindra vajzave të fshatit Koxho, Irak, nga Shteti Islamik. Një histori që ngjan sikur të ketë ndodhur në Mesjetë, por në fakt ndodhi vetëm tre vjet më parë, në gusht të viti 2014: hakmarrja e Grupit Shteti Islamik ndaj banorëve Jazidi të krishterë, të një fshati në Irakun verior, të cilët nuk pranuan të konvertohershin në fenë islame. Ju ftojmë tani të ndiqni realizimin artistik: KËRCIMI I FUNDIT I KOXHOS … Dhe vajzat e tij të humbura.

"Vallja e fundit e Koxhos..."
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:24 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG