Lidhje

Vendet perëndimore shtojnë presionin ekonomik ndaj Iranit

  • Zëri Amerikës

Vendet perëndimore shtojnë presionin ekonomik ndaj Iranit

Vendet përendimore po shtojnë presionin ekonomik kundër Iranit në përgjigje ndaj shqetësimeve ndërkombëtare se Teherani po zhvillon armë bërthamore.

Ministri britanik i thesarit George Osborne njoftoi sot se Britania e Madhe do t’i ndërpresë të gjitha transanksionet financiare me bankat e Iranit, përfshirë Bankën Qëndrore të Iranit. Ai tha se kjo është hera e parë që Britania i ndërpren lidhjet me të gjithë sektorin bankar të një vendi.

Ky njoftim bëhet ndërkohë që administrata e Presidentit Obama do të njoftojë sonte sanksione të reja kundër Iranit.

Lajmet bëjnë të ditur se Shtetet e Bashkuara do të venë sanksione mbi mallrat dhe shërbimet që përdoren nga industria iraniane e produkteve të naftës, si mënyrë për t’i shkurajuar firmat e huaja nga investimi në këto industri iraniane.

XS
SM
MD
LG