Lidhje

Vendimi i Kosovës për regjistrimin e pronave të ish-Jugosllavisë


Prishtine, Kosove
Prishtine, Kosove

Vendimi i autoriteteve në Kosovë që pronat e patundshme të regjistruara të ish-Jugosllavisë dhe Serbisë të kalojnë në pronësi të Republikës së Kosovës, ka nxitur reagime të shumta në Serbi. Autoritetet në Beograd thanë se nuk do të pranojnë vendimin e Prishtinës, që e kanë cilësuar si rrëmbim të pronës. Sipas njohësve të së drejtës ndërkombëtare, pas shpalljes së pavarësisë të gjitha pronat mbesin nën administrimin e Kosovës ndërsa mosmarrëveshjet mund të zgjidhen në të ardhmen edhe nga gjykata e arbritrazhit.

Vendimi i autoriteteve në Kosovë për pronat
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:47 0:00

XS
SM
MD
LG