Lidhje

Protestat në Venezuelë do të vazhdojnë


Opozita në Venezuelë njoftoi se do të fillojë një protestë dy-ditëshe në shkallë kombëtare, ku do t’i kërkojë Presidentit Nicolas Maduro anulimin e zgjedhjeve të debatueshme për Kongresin e ri më 30 korrik.

Protestuesit u mblodhën dje në Karakas, ku marshuan drejt Gjykatës së Lartë, me parrulla kundër planit të Presidentit për ndryshimin e Kushtetutës.

Trupat qeveritare përdorën gaz lotsjellës ër shpërndarjen e protestuesve.

Një violinist i cili është bërë një nga fytyrat më të njohura të protestave kundër presidentit Maduro, u plagos dje në përleshjet e dhunshme në Karakas.

Koalicioni i opozitës dhe lëvizja "Rezistenca", e drejtuar nga të rinjtë, filluan protesta në fillim të prillit kundër Maduros, të cilët e akuzojnë se e ka kthyer vendin në një diktaturë.

Maduro, nga ana tjetër, i quan demonstruesit "terroristë", që kërkojnë grusht shteti me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe medias ndërkombëtare.

Rreth 100 vetë kanë vdekur gjatë protestave që nga muaji prill. Mijëra vetë janë plagosur dhe qindra të tjerë janë arrestuar.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG