Lidhje

Vezuvi shpërthen përsëri


Vezuvi në malin Etna, vullkani më aktiv në Evropë, ka filluar përsëri të shpërthejë.

Zjarri ndriçoi qiellin mbi Siçilinë lindore të djelën paradite.

Zyrtarët në aeroportin e Katalanjës aty pranë thanë se dy hapësira ajrore mbi vullkan u mbyllën për fluturimet, por aeroporti vazhdon të funksionojë.

Rrjedha e llavës nuk ka rrezikuar zonat e banuara dhe banorëve nuk u është kërkuar të evakuohen.

Shpërthimi i fundit i fuqishëm i Etnës ndodhi në vitin 1992.
XS
SM
MD
LG