Lidhje

Kroaci: Dënohet për përvetësim ish-ambasadori i vendit në SHBA

  • Zëri Amerikës

Kroaci: Dënohet për përvetësim ish-ambasadori i vendit në SHBA

Ish-ambasadori kroat në Washington është dënuar për përvetësimin e mbi 120 mijë dollarëve gjatë periudhës kur ishte ambasdor.

Një gjykatë kroate e dënoi Neven Jurican me 1 vit e gjysëm burg dhe ndalon pjesëmarrjen e tij në shërbimin publik për 5 vjet. Prokurorët e akuzojnë Jurican për përdorimin e parave të shtetit për nevoja personale, kur ishte ambasador në Uaashington dhe më pas në Kombet e Bashkuara nga vitet 2004-2009.

Zoti Jurica ka shpenzuar para për lobizëm, darka biznesi dhe dhurata për zyrtarët ë huaj. Zoti Jurica u largua nga detyra në vitin 2009, pas njoftimeve në shtypin kroat për mënyrën e tij të jetesës.

XS
SM
MD
LG