Lidhje

Shqipëri: 20 vjet nga hyrja masive në ambasada

  • Rudina Dervishi
  • Uashington

Shqipëri: 20 vjet nga hyrja masive në ambasada

20 vjet me parë, me 2 korrik 1990, një grup prej mbi 5 mijë e 200 të rinjsh shqiptarë zhvilluan në menyrë spontane revoltën më të veçantë kundër diktaturës komuniste. Ata hynë në mjediset e ambasadave perendimore në Tiranë dhe kërkuan masivisht, strehim politik dhe largim të menjëhershëm nga vendi më i izoluar i Europës. Një prej tyre, z.Ilir Demaliaj tregoi gjatë një interviste për Zërin e Amerikës, përjetimet e 2 korrikut 1990.

XS
SM
MD
LG