Lidhje

Rusia mbyll reaktorin e fundit të pasurimit të uraniumit

  • Zëri Amerikës

Rusia mbylli reaktorin e fundit të pasurimit të plutoniumit sot në një përpjekje të fundit për të nxitur mospërhapjen e armëve bërthamore.

Lëvizja vjen dy ditë pasi presidenti Dmitri Medvedev tha në takimin e nivelit të lartë të sigurisë bërthamore në Uashington se Rusia do të mbyllë reaktorin.

Ndërtesa në Siberi ka qënë në funksionim për gati 52 vjetë.

Zoti Medvedev dhe presidenti amerikan Barak Obama nënshkruan një marrëveshje të rëndësishme në fillim të muajit për të pakësuar arsenalet bërthamore të të dyja vendeve me gati 30 përqind.

Marrëveshja duhet të ratifikohet nga senati amerikan dhe parlamenti rus për të hyrë në fuqi.

XS
SM
MD
LG