Lidhje

Dorëhiqet shefi i Volkswagenit


Shefi ekzekutiv i Volswagenit Martin Winterkorn dha sot dorëheqjen në kuadër të skandalit që ka përfshirë këtë kompani gjermane, pasi u bë i ditur fakti se ka manipuluar të dhënat për ndotjen e ajrit nga 11 milionë makina të saj me naftë, për ta bërë të mundur që këto makina të kalonin testin e ndotjes.

Zoti Winterkorn bëri një deklaratë publike ku merrte përgjegjësi për “parregullsitë” e vërejtura në motorët me naftë, por tha se “nuk ishte në dieni se kishte pasur shkelje”.

“Volkswagen ka nevojë për një fillim të ri, edhe në radhët e personelit,” tha zoti Winterkorn. “Unë po hap rrugën për këtë fillim të ri, duke dhënë dorëheqjen”. Ai shtoi se Volkswageni duhet të vazhdojë procesin e “sqarimeve dhe transparencës”.

Të premten, Agjencia Amerikane për Mbrojtjen e Mjedisit tha se Volkswagen kishte pajisur rreth 500 mijë makina me naftë në Shtetet e Bashkuara me një program kompiuterik që aktivizohej gjatë testit për ndotjen e ajrit, por çaktivizohej gjatë ngarjes së rregullt të makinës.

XS
SM
MD
LG