Lidhje

Ish-oficerja e forcës ajrore amerikane akuzohet për spiunazh për Iranin


Një ish-oficere e kundër-zbulimit e Forcave Ajrore amerikane është akuzuar si spiune e qeverisë iraniane dhe se ka ndihmuar Iranin vërë nën shënjestër agjentë tjerë zbulimit amerikan.

39 vjeçarja Monica Elfriede Witt, u padit nga një juri e madhe federale Uashington me akuzën se ka dekonspiruar tek qeveria iraniane emrit e koduar dhe misionin sekret një programi ushtarak posaçëm amerikan. Sipas një aktakuze u publike mërkurën ajo akuzohet gjithashtu se ka ndihmuar shërbimet iraniane zbulimit për vënë nën shënjestër ish-bashkëpunëtorë saj.

aktakuzë përfshihen edhe katër shtetas tjerë iranianë. Ata përballen me akuza për konspiracion, ndërhyrje kompjutera dhe vjedhje identiteti lidhje me synimin e Monica Elfriede Witt-it për shënjestruar ish-bashkëpunëtorët e saj vitet 2014-2015. katër personat u identifikuan si Mojtaba Masoumpour, Behzad Mesri, Hossein Parvar dhe Mohamad Paryar.

Sipas prokurorëve të katër prsonat duke përdorur llogari rreme mediat sociale dhe duke punuar emër Korpusit Gardës Revolucionare Iraniane, u përpoqën sigurojnë qasje fshehtë kompjuterat dhe rrjetet e atyre kishin vendosur nën objektiv.

"Ky rast nënvizon rreziqet për profesionistët tanë zbulimit dhe se deri ku mund shkojnë kundërshtarët tanë për t'i identifikuar, ekspozuar apo vendosur ata nën shënjestër, duke bërë disa raste rralla, t’i kthejnë ata kundër kombit për cilin janë betuar se do ta mbrojnë", tha John Demers , ndihmës Prokuror i Përgjithshëm për sigurinë kombëtare.

"Kur profesionistët tanë zbulimit vendosen nën shënjestër apo tradhëtohen Divizioni i Sigurisë Kombëtare do vazhdojë pa pushim kërkojë drejtësi kundër keqbërësve", tha ai.

Lindur dhe rritur Teksas, Monica Elfriede Witt ka shërbyer si një agjente e kundër-zbulimit për Forcën Ajrore amerikane nga viti 1997 deri 2008 dhe si kontraktore nga viti 2008 deri vitin 2010. Terry Phillips, një agjent special i zyrës Forcave Ajrore për hetimeve posaçme, tha se Witt filloi punojë për qeverinë iraniane pas largimit nga ushtria amerikane.

Veprimet e saj janë "një tradhti ndaj sigurisë vendit tonë, ushtrisë sonë dhe popullit amerikan", tha Phillips gjatë një konference për gazetarët.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG