Lidhje

Sulm vetëvrasës në Jemen


Një person hodhi veten në erë në një tubim të kryengritësve shiitë Houti në qendër të Jemenit, duke lënë 23 të vrarë. Shpërthimi shkaktoi dhjetëra të plagosur, ndër to gra e fëmijë.

Shpërthimi ndodhi sot, kur njerëzit po mblidheshin për të festuar ditëlindjen e Profetit Muhamet në një qendër kulturore të qytetit Ibb. Askush nuk ka marrë përgjegjësinë për incidentin.

Kryengritësit Houti luftojnë kundër al-Kaidës dhe aleatëve të tyre suni, që kur morën nën kontroll një pjesë të kryeqytetit të vendit, Sana në shtator.

XS
SM
MD
LG